+90 312 911 34 56


ENGELLİ RAMPASI NEDİR? 


 

Caddeler, sokaklar, kaldırımlar, merdivenler, bahçeler, kafeler, restoranlar, hatta kurum yapıları; kısaca kamuya açık olan her yer, maalesef yalnızca engeli bulunmayan insanlara göre tasarlanmaktadır. Engelli bireylerin toplum içerisinde rahatça hareket edebilmelerinin önünde tek engel elbette bunlar değil. Ulaşım araçlarının kullanımı dâhi tekerlekli sandalye kullanıcıları için yeterince yorucu bir süre. Engelli bireylerin gündelik hayatta karşılaştığı bu tür engelleri aşabilmesi pek de kolay olmuyor. Tüm bu engeller bir ânda ortadan kaldırılabilir değildir belki, ancak bu engellerin aşılabilir hâle gelmesi mümkündür. 

Bu engeller sadece tekerlekli sandalye kullanan bireyler için değil; motosiklet, bisiklet, scooter kullanıcılarının günlük kullanımlarında ve çapa motoru, ATV, offroad motoru gibi ağır tekerlekli araçların taşınması için köprü olarak kullanılmaktadır.  


Tekerlekli sandalye ve diğer araçların, gündelik hayatta karşılaştığı engelleri güvenle aşabilmesi amacıyla üretilen bu rampalar; rahat bir biçimde taşınabilir ve kolay bir biçimde kurulumu yapılabilir olması gerekmektedir. Engelli bireyler veya refakatçilerinin ihtiyacına göre, Engelli rampalarının iki farklı tarzda üretimi yapılmaktadır: Rulo Engelli Rampası ve Katlanabilir Engelli Rampası. 


RULO ENGELLİ RAMPASI NEDİR? 


 

Tekerlekli sandalye, motosiklet, bisiklet gibi tekerlekli araçların güvenle engelleri aşabilmesi amacıyla üretilen rampalar; taşıma ve muhafaza edilme süreçlerinde en az yer kaplayacak şekilde ve kolayca istenilen şekle dönüşebilmesi amacıyla rulo yapılabilir olarak portatif bir yapıda üretilmişlerdir. Katlanabilir çeşidi ile aynı dayanıklı malzemeden üretilmektedir. Rulo Engelli Rampası, Katlanır Engelli Rampası’ndan katlanış biçimi dışında bir farklılık barındırmamaktadır. 

Engelli bireylerin her an her yerde ihtiyacı olabilecek olan bu ürünün, gündelik ya da şehirlerarası seyahatlerde de kolayca taşınabilmesi gerekmektedir. Kurulum sonrasında rulo şeklinde katlanabilir olan bu çeşit sayesinde otomobil bagajından uçak kabinine kadar her yerde rahatça taşınabilir. Rulo Engelli Rampası, portatif yapıda olmasının yanında elbette sabit bir şekilde de kullanılabilir.  

Rulo Engelli Rampası’nın kurulumu, herhangi bir kişi tarafından yapılabilecek kadar kolaydır. 

 

EŞİK RAMPASI NEDİR? 

 

Eşik rampası, tek bir yükseklik farkı bulunan alanlar için kullanılmak üzere tasarlanan bir basamaklık boyuttaki rampadır. Engelli bireylerin ve diğer tekerlekli araç sürücüleri ve kullanıcılarının günlük hayatlarını kolaylaştırmak üzere üretilen bu rampalar, portatif şekilde kullanılabileceği gibi sabit bir şekilde de kullanılabilir.  


KATLANIR ENGELLİ RAMPASI NEDİR? 


 

Katlanır Engelli Rampası, Rulo Engelli Rampası ile aynı olarak tekerlekli sandalye ve araçların günlük hayatta kullanımındaki zorlukları güvenli bir şekilde çözmek için kullanılmaktadır. Katlanır Rampalar, kullanılmadığı zamanlarda en az yer kaplayacak şekilde, yatay olarak ikiye katlanır bir biçimde üretilmektedirler. Katlanır Rampalar, Rulo Rampalar ile aynı dayanıklı malzemeden üretilmektedirler. 

Katlanır Rampalar, taşıması ve kullanımının kolaylığı açısından en fazla 2 metre uzunluğunda üretilmektedir. İkiye Katlanır Engelli Rampaları’nın katı açılarak kurulumu yapılır. Kurulumu bu kadar basit olan bu rampalar, her çeşit zeminde ve araçta kullanılabilir. 

 

ENGELLİ RAMPASI’NIN 5378 SAYILI KANUNA GÖRE ÖNEMİ 

 

5378 sayılı kanunun 3. maddesinde açıklanan hususlar göz önüne alındığında, engelli bireylerin dolaylı ya da dolaysız olarak ayrıma maruz kalmaması için bazı tedbirler alınması gerektiği belirtilmektedir. Bu kanunun açıklamalarında erişilebilirlik şöyle açıklanmıştır, “Erişilebilirlik: Binaların, açık alanların, ulaşım ve bilgilendirme hizmetleri ile bilgi ve iletişim teknolojisinin, engelliler tarafından güvenli ve bağımsız olarak ulaşılabilir ve kullanılabilir olmasını”  

TS 9111 sayılı TSE standardına göre, yukarıda bahsedilen koşulları yerine getiren umuma açık alanlar ve yapılar “erişilebilir” olarak kabul görmektedir. 

 

 

E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.